Въвеждане на разряди и майсторски нормативи - път за вдигане престижа и признание за постиженията на българските трибойци?
От доста време ме занимава ВЪПРОСЪТ С ПОВДИГАНЕТО НА ИМИДЖА, ПРИЗНАНИЕТО НА ТРУДА И СПОРТНИТЕ ПОСТИЖЕНИЯ на нашите най-силни състезатели. И въобще как любимият спорт да заеме достойно своето напълно заслужено място сред другите спортове.
Защото, съгласете се, широката публика чува за едни здрави мъже и жени вдигнали там някакви тежести, но за нея тези цифри не говорят нищо - много ли са, малко ли са тези преодолени килограми? Повод за гордост ли са или не са „нещо особено“ и просто поради липса на конкуренция даденият състезател е направил добро класиране?
Много добър ли е примерно състезател в кат. 105 кг направил трибой 670 кг или не е „кой знае какво“? А ако е добър резултат това тогава колко точно - страхотен, много добър или просто „бива“?
Идеята тук е да се определи и да е лесно разбираемо за широката (незапозната в детайли) публика дали даден състезател е силен в конкретния спорт, а не дали е успешен. Успехът е разбираем за всички - купи, медали, подиум.
През годините на Народната Република имаше в повечето (а може би и във всички) спортове вътрешна оценовъчна йерархия. Като клубовете дори се точкуваха и получаваха бонуси и престиж, ако подготвят и имат в редиците си повече състезатели покрили по-високи нормативи в дадения спорт.
Такива разряди и йерархиране имаше и в много професии и на базата на покрит разряд (показващ нивото на умение) даденият работник получаваше и по-добро заплащане. Например, заварчик 1-ви разряд означаваше, че този специалист можеше да прави по-сложни заварки и операции с оксижена и беше по-добър от друг заварчик с 3-ти разряд като на база това се формираше и заплащането им.
Чрез подобна оценъчна система много лесно всеки може да се ориентира даден състезател доколко е добър атлет в дадения спорт.
В щангите йерархията беше следната в низходящ ред (по спомен):
- ЗМС (Заслужил Майстор на Спорта)
- ЗКМС (Заслужил Кандидат-Майстор на Спорта)
- МС (Майстор на Спорта)
- КМС (Кандидат-Майстор на Спорта)
- Първи разряд
- Втори разряд
- Трети разряд
Разговарях с доста хора от нашия спорт преди да пиша по тази тема. И всички са съгласни, че е добре да бъде въведена подобна рейтинг листа в трибоя. Имаме толкова много големи атлети които са заслужили подобно признание и с достойнство могат да сложат към името си подобно звание. Не е нужно да изброявам за да не пропусна без да искам някого и да има сърдити, защото наистина са много. Та ние имаме европейски и световни шампиони, имаме световни и европейски рекордьори!
Самите тези отличия разбира се вече нямат и не могат да имат материални измерения (както в миналото), но определено биха повдигнали имиджа и признанието на нашите състезатели, а и Силовия трибой като цяло в очите на спортната общественост в България. Ще придаде един вид легитимност и официализиране на качеството на нашите атлети. Дори и чисто на морално ниво.
Определено смятаме, че би било една крачка напред в развитието и популяризирането на нашия спорт. Раздаване на грамоти или почетни плакети с покритите разряди от състезателите (ако има такива) след всяко проведено Републиканско би било още един голям стимул за всеки атлет да се развива и да подобрява своите резултати.
Защото при сегашното положение в нашия спорт има категории които са „празни“ и не се изискват особени силови постижения за почетната стълбичка и дори първото място, достатъчно е просто присъствие и успешни опити.
Давам пример със себе си как би проработила подобна практика. На наближаващото Републиканско ще се целя да направя трибой 560 кг в кат. до 93 кг. Без значение дали това ще ми е достатъчно за първото място или ще съм извън шестицата, този резултат по белоруската оценовъчна таблица би ми бил достатъчен за покриване на Първи разряд в кат. до 100 кг (те са по старата система на категориите). И това би било голям стимул за мен без значение, че може да има състезатели в категорията които без усилие да направят и 700, че и повече трибой.
Знам, че белоруския норматив за оценка не е перфектен, най-малкото защото клекът се изпълнява (кой знае защо) с бинтове, а не с наколенки, че категориите са малко по-различни (от тези в IPF), някой може да каже, че заложените нормативи са много ниски или пък много високи за българското ниво... Аз тези намерих след търсене в нета затова тях качвам, иначе при желание може да се вземат за образец руски, украински или на други водещи страни в трибоя. Важно е да се развие на родна почва идеята, нали така?
Силен подтик да напиша тази тема беше и разговорът ми с Анастасия Каленик (Русия). Която освен много добра фитнес-бикини състезателка, оказа се, че има и наклонност към силовите изпълнения (нещо характерно за рускините, забелязал съм) и направи много силно представяне на техния шампионат, дори спечели майсторски разряд на тягата! Когато видях нейния пост във Фейсбук й писах и си поговорихме. Ето как са го направили руснаците - с книжки и заверка с печат от тяхната федерация. Също много хубава идея.
По-долу давам нормативите за трибой (мъже и жени), както и за лежанка (мъже и жени). Като за лежанката белорусите имат нормативи и за безекипировъчно и за екипировъчно вдигане. Давам и линка, откъде свалих нормативите.
Дори и нищо от тази идея да не се развие в нашия трибой аз съм убеден, че на много състезатели ще е интересно да си „сверят часовниците“ какви нормативи покриват с техните силови постижения. И съм сигурен, че ги вълнува защото съм разговарял с доста от тях при срещите ни по залите.
Вдигайте тия тежести и се забавлявайте!
WRPF Belarus - Нормативи и Разряди
Comments
Post a Comment